Nová generácia - evaluácia prínosov montessori pedagogiky

Autor: Maria Montessori | 25.4.2014 o 8:58 | (upravené 25.4.2014 o 9:23) Karma článku: 5,44 | Prečítané:  1362x

Napriek tomu, že princípy montessori pedagogiky sú svetu známe už viac ako 100 rokov, na Slovensko  prichádza veľmi pozvoľna. Kým v Spojených štátoch amerických sú deti vzdelávané vo viac ako 5000 montessori školách - z toho minimálne 300 verejných montessori školách, u nás na Slovenku máme zatiaľ len minimálny počet materských škôl a jednu jedinú základnú školu v experimentálnom overovaní. Aj susedná Česká republika je v diseminácii inovácii vo vzdelávanom procese ďaleko pred nami so svojimi viac ako 150 materskými školami a existenciou montessori tried na verejných základných školách. Aj tento fakt svedčí o skostnatenom školskom systéme na Slovensku, ktorý svoje priority vníma v eliminácii súkromného školstva  - mimochodom významného faktoru zmeny smerom k inováciám v školstve. Zdá sa, že zmena zhora je na Slovensku veľkou utópiou. Ako jediná hybná sila pokroku sa javí záujem rodičov, ktorí hľadajú spôsob, ako svoje deti vychovávať inak. Čo teda ponúka montessori pedagogika? V čom je taká výnimočná oproti systému vzdelávania, ktorým sme prešli my všetci?

Geometria Vv MŠGeometria Vv MŠSMŠ Montessori Zvolen

 

Nuž, dosť prázdnym rečiam a pozrime sa na výsledky. V roku 2006 uverejnil časopis Sience Magazine štúdiu Angeline Lillard a Nicole Else - Quest s názvom Evaluácia montessori vzdelávania (http://www.sciencemag.org/content/313/5795/1893.full?ijkey=3UWZqF01vQgbY&keytype=ref&siteid=sci ).

V rámci štúdie boli hodnotené sociálne i akademické výsledky žiakov, ktorí boli vzdelávaní v systéme montessori vzdelávania a to v dvoch vekových úrovniach 3-6 rokov, čiže v predškolskom veku a na úrovni 6-12 rokov, teda u nás cca do šiesteho ročníka ZŠ.

Aby boli výsledky výskumu čo najviac vierohodné, boli pozorované deti prevažne z minoritného prostredia v štáte Wisconsin, pričom do experimentálnej skupiny boli deti vyberané losovaním a nie na základe ich študijných predpokladov. Po losovaní experimentálna skupina bola vzdelávaná v montessori škole v meste Milwaukee, kým deti z rovnakého prostredia boli zapísané do tradičných škôl a slúžili ako kontrolná skupina. V mnohých z týchto škôl existovali rôzne študijné programy pre deti z nízkopríjmových rodín ( školy charterového typu ), či špeciálne študijné programy typu discovery learning a pod.

Výsledky odhalili nezanedbateľné výhody v prospech žiakov vzdelávaných v montessori škole a to prekvapivo v kognitívnych aj behaviorálnych ukazovateľoch. Vo vzore 5-ročných detí sa prejavili markantné rozdiely najmä v oblasti jazyka a matematiky, konkrétne v úrovni poznania písmen, izolácie a lokalizácie hlások, poznania základných matematických symbolov, pričom výsledky detí z montessori škôlok boli na úrovni úspešného zvládnutia štandardizovaných testov čítania a jednoduchých matematických operácií. V oblasti sociálnej interakcie montessori deti prejavili omnoho vyššiu mieru záujmu o spravodlivosť, poctivosť, vzájomný rešpekt i vyššiu mieru zdvorilosti a trpezlivosti. Vo veku 12 rokov boli montessori žiaci schopnejší a kreatívnejší pri písaní esejí s využitím zložitejších vetných štruktúr, prejavili pozitívnejšie myslenie pri riešení sociálnych dilem a v omnoho vyššej miere sa prejavili ich zručnosti vo fungovaní v skupine a komunite.

Zdá sa, že montessori vyhrala na plnej čiare. Už len začať vyžadovať, aby sa uplatňovala i v našich školách. Naše deti totiž majú právo učiť sa s radosťou, hravo a ešte k tomu lepšie!

Ingrid Kosová - zriaďovateľka školských zariadení Montessori

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?